O nas

Klub Sportowy Uniwersytet Radom powstał z inicjatywy osób dla których piłka ręczna jest pasją. Widząc ogromne zainteresowanie tą dyscypliną sportu w Polsce jak i w środowisku lokalnym, a przede wszystkim wśród młodzieży szkolnej postanowiliśmy zbudować silny ośrodek szczypiorniaka w regionie radomskim.

W dniu 11.12.2013r. Klub Sportowy Uniwersytetu Radom  został  oficjalnie zarejestrowany i wpisany do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Radomia, jak również został przyjęty w poczet członków zwyczajnych Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Nazwa zespołu jak i jego logo nie jest przypadkowe, nawiązuje do radomskiej wyższej uczelni Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, która dała nam ogromny kredyt zaufania do budowania naszego Klubu i udostępniła bazę sportową, którą jest hala sportowa z całym jej zapleczem.

Pierwszymi działaniami było zgłoszenie zespołu seniorów do III Ligi okręgu Warszawsko-Mazowieckiego Związku Piłki Ręcznej 2013/2014. Wygraliśmy całe rozgrywki i dzięki temu osiągnęliśmy zamierzony awans do wyższej klasy rozgrywek (II liga), gdzie w sezonach 2014/2015 oraz 2016/2017 reprezentowaliśmy nasze miasto i region.

Sezon ligowy 2016/2017 to wielki sukces sportowy i organizacyjny naszego klubu, który na zakończenie rozgrywek II ligi zajął pierwsze miejsce w grupie i tym samym wywalczył awans do I ligi w której reprezentujemy Radom i region od września 2017. Cały czas podnosimy poprzeczkę coraz wyżej i swoją ciężką pracą osiągamy wyznaczone cele.

 

Regulamin rozgrywek I ligi kobiet i mężczyzn: Regulamin rozgrywek I ligi ZOBACZ
Przepisy gry w piłkę ręczną: Przepisy gry w piłkę ręczną ZOBACZ

Historia piłki ręcznej

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w starożytnej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są także świadectwa istnienia zbliżonych gier w średniowieczu: we Francji oraz pośród grenlandzkich Inuitów.

W XIX wieku, istniały również podobne gry: haandbold w Danii, hazena w Czechach i na Słowacji, gandbol na Ukrainie, torball w Niemczech i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju.

Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły nowoczesnej piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku (opublikował je w roku 1906) – m.in. 3 sekundy na przetrzymanie piłki czy zakaz biegania z piłką. Kolejny zbiór zasad gry został opublikowany 29 października 1917 roku przez Maxa Heisera. W jego założeniu miała to być gra dla kobiet, bardziej dla nich przyjazna niż nowo powstała wówczas „męska” piłka nożna. Datę tę przyjmuje się za narodziny piłki ręcznej. W roku 1919 zasady gry zostały rozwinięte przez Carla Schelenza, który wprowadził przepisy uatrakcyjniające tę dyscyplinę dla mężczyzn. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy – Austria 6:3. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich 7- (tzw. wersja duńska) i 11-osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano w 1938 roku w Niemczech. W obu kategoriach zwyciężyli gospodarze. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od 1957 roku.